Leczenie paznokci grzybiczych
Zarażenie się grzybicą paznokci jest bardzo łatwe. Znacznie bardziej skomplikowany jest proces leczenia, który wymaga podjęcia zdecydowanych kroków. Nie ignoruj grzybicy paznokci, bo skutki mogą być bardzo negatywne i bolesne – od utraty paznokcia, po infekcję bakteryjną, a nawet zakażenie uogólnione. Rozpocznij leczenie grzybicy paznokci u naszych specjalistów w Gdańsku.
Czym są paznokcie grzybicze?
Grzybica paznokci, czyli onychomikoza, to powszechny problem zdrowotny, z którym boryka się ok. 10% populacji na całym świecie. Co ciekawe, ze względu na wolniejszy wzrost częściej atakuje paznokcie u stóp niż u rąk.
Najczęstszą przyczyną powstawania grzybicy paznokci są dermatofity, odpowiedzialne za wydzielanie enzymów rozkładających keratynę – czyli białko, które jest budulcem paznokci. Przez to właśnie paznokcie stają się doskonałą pożywką dla drobnoustrojów. Innymi przyczynami grzybicy paznokci mogą być drożdżaki i pleśnie.
Leczenie paznokci grzybiczych to proces złożony, a sama choroba ma tendencje do częstych nawrotów. Dlatego bardzo ważne jest jak najszybsze umówienie się na wizytę do specjalisty, czyli do podologa. Wybierz naszą klinikę, aby pozbyć się wszystkich objawów grzybicy paznokci.
Grzybica paznokcia — przyczyny powstania
Najkorzystniejszym środowiskiem do rozmnażania się drobnoustrojów jest duża wilgotność i wysoka temperatura. Do rozwoju choroby może dojść poprzez bezpośredni kontakt ze skórą zakażonej osoby i z przedmiotem, z którym miała styczność osoba z grzybicą paznokcia.
Najłatwiej zarazić się grzybicą w miejscach publicznych – na basenie, saunie, w siłowni, sklepie obuwniczym oraz miejscach, gdzie wypożyczamy obuwie do uprawiania różnych sportów – na lodowisku, kręgielni czy stoku narciarskim. Nieodpowiednio dobrane obuwie, szczególnie te zbyt ciasne i nieprzepuszczające powietrze również często bywa przyczyną tego, że u naszych pacjentów rozwinęła się grzybica paznokcia. Leczenie należy wtedy rozpocząć jak najszybciej, aby nie dopuścić do namnażania się drobnoustrojów.
Objawy grzybicy paznokcia
Jak rozpoznać objawy grzybicy paznokcia? Jeśli dostrzegasz zmianę koloru paznokcia – najczęściej na żółtą lub brązową i zaczyna się on rozwarstwiać, najlepiej zapisz się na konsultację u naszych podologów.
Im wcześniej rozpoczniesz leczenie grzybicy paznokci, tym szybciej będzie możliwe zatrzymanie rozwoju choroby. Zaledwie kilkutygodniowe zaniedbanie może doprowadzić do powstania kolejnych, mniej przyjemnych objawów – swędzenia, a nawet bólu w okolicach paznokcia, oddzielenia płytki paznokciowej od łożyska oraz przenoszenia drobnoustrojów na kolejne paznokcie.
Leczenie grzybicy paznokci
Leczenie grzybicy paznokci w wielu przypadkach jest skomplikowane i czasochłonne. Drobnoustroje są wyjątkowo odporne na leki – jest to spowodowane tym, że płytka paznokcia staje się coraz twardsza i nieprzepuszczalna dla leków. Dlatego nie warto tracić czasu i pieniędzy na samodzielną walkę z grzybicą domowymi sposobami. Zamiast tego skorzystaj z pomocy naszych doświadczonych podologów, którzy dopasowują sposoby leczenia grzybicy paznokci w zależności od stopnia zaawansowania infekcji.
Podstawowe leczenie polega na stosowaniu preparatów przeciwgrzybiczych do użytku zewnętrznego, np. w postaci maści lub lakierów. W przypadku zaawansowanej grzybicy konieczne staje się nawet usunięcie paznokcia. Nasi specjaliści zawsze dobierają metodę leczenia do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. W szczególnych przypadkach kierują do innych specjalistów.
Efekty zabiegu leczenia grzybicy paznokcia
Leczenie grzybicy paznokci trwa zazwyczaj od kilku tygodni do kilku miesięcy. Ze względu na powolny wzrost paznokci u stóp, zaawansowana grzybica może wymagać leczenia nawet przez średnio 9-11 miesięcy. Leczenie zostaje zakończone przez podologa, dopiero gdy po badaniu okazuje się, że wyrośnięty paznokieć jest całkowicie wolny od drobnoustrojów.
Jakie efekty dostrzeżesz, gdy rozpoczniesz leczenie grzybicy paznokcia w naszej klinice podologicznej? Zyskasz równo rosnącą płytkę paznokcia, bez rozwarstwień i zgrubień oraz bez żółtych i brązowych nalotów. Zapomnisz też o dyskomforcie w postaci bólu lub swędzenia.
Jak przygotować się do wizyty w klinice podologicznej w Gdańsku?
Zastanawiasz się, jak przygotować się do wizyty u podologa? Najlepiej wypisz na kartce dokuczliwe objawy, czas trwania infekcji i dotychczasowe sposoby leczenia – zapisz nazwy wszystkich wcześniej stosowanych kremów i leków.
Przed wizytą umyj dokładnie stopy i paznokcie. Zalecamy zmycie lakieru z płytki paznokcia co najmniej 4 tygodnie przed badaniem. Załóż świeże skarpetki z bawełny, a do tego wybierz obuwie, które przepuszcza powietrze i nie jest zbyt ciasne.
W przypadku podejrzenia grzybicy przed wdrożeniem leczenia przeprowadzamy badanie mykologiczne, które polega na pobraniu fragmentu paznokcia lub naskórka do badania laboratoryjnego w celu potwierdzenia lub wykluczenia zakażenia. W takim przypadku nie zalecamy mycia stóp bezpośrednio przed badaniem, aby uzyskać wiarygodne wyniki.
Umów się na wizytę w naszej klinice podologicznej w Gdańsku – nasi specjaliści pomogą Ci w leczeniu grzybicy paznokcia, a Ty pozbędziesz się dyskomfortu i zyskasz ponownie piękne oraz zdrowe paznokcie.