Leczenie paznokci pourazowych

Urazy mechaniczne paznokci mogą przydarzyć się każdemu z nas. Wystarczy chwila nieuwagi, przypadkowe uderzenie czy nadepnięcie przez drugą osobę. Jest to ponadto przypadłość, która często dotyka sportowców, np. piłkarzy czy biegaczy. Nasi specjaliści służą pomocą w przypadku rozległych zmian oraz mikrourazów.

Czym są paznokcie pourazowe?

Zastanawiasz się, czym są paznokcie pourazowe? Jak sama nazwa wskazuje, są to paznokcie, które doznały uszkodzenia mechanicznego. Spowodowanego noszeniem nieodpowiedniego obuwia, uprawiania sportu czy przypadkowym uderzeniem w twardą powierzchnię.

Takie paznokcie charakteryzują się nieregularnym kształtem, brakiem lunuli i obrąbka naskórkowego. Często także nie są przyrośnięte do łożyska paznokciowego. W efekcie stają się matowe, kruche i zmieniają kolor na szaro-żółty. Dodatkowo paznokcie pourazowe rosną bardzo wolno. Nie wydłużają się, ale stają się grubsze i pobruzdowane. Na płytce paznokciowej mogą występować pęknięcia, przez co jest bardziej podatna na działanie czynników chorobowych, takich jak wirusy, bakterie i grzyby, co rodzi kolejne problemy. Dlatego ważne jest to, aby po wystąpieniu urazu jak najszybciej zgłosić się do specjalisty.

Na czym polega leczenie paznokci pourazowych?

Ze względu na różnorodność uszkodzeń i ich podłoże, trudno jednoznacznie powiedzieć, na czym polega leczenie paznokci pourazowych. Na pierwszej wizycie podolog dokładnie przygląda się zmianom, ocenia stan paznokcia i przedstawia plan terapii. Nasi specjaliści każdy przypadek rozpatrują indywidualnie, dzięki czemu stosowane metody leczenia odznaczają się wysokim stopniem skuteczności.

U większości pacjentów leczenie rozpoczyna się od dokładnego oczyszczenia przerośniętej warstwy płytki paznokciowej. Usuwane są wszelkie części, które odkleiły się od łożyska. Warto zaznaczyć, że opracowanie i oczyszczanie płytki jest bezbolesne. Nawarstwiona płytka paznokciowa obciąża łożysko i sprawia, że staje się ono niewydolne. W takim przypadku nie jest w stanie odpowiednio odżywiać paznokcia.

Po wykonaniu oczyszczania, pacjent może wrócić do domu, jednak na tym leczenie się nie kończy. Ważną częścią terapii paznokcia pourazowego jest pielęgnacja domowa. Obejmuje ona przede wszystkim stosowanie specjalnych preparatów.

Jak przebiega oczyszczanie paznokci pourazowych?

To, jak przebiega oczyszczanie paznokci pourazowych, zależy przede wszystkim od stanu danego paznokcia. Jeśli pacjent zgłasza się do gabinetu bezpośrednio po doznanym urazie, nierzadko konieczne jest wcześniejsze usunięcie krwiaka podpaznokciowego. Zabieg ten polega na odciągnięciu krwi spod płytki paznokciowej. Jeśli jednak mamy do czynienia ze starszym uszkodzeniem paznokcia, wówczas do oczyszczania wykorzystuje się specjalne frezy. Dzięki nim praca przebiega szybko i bezboleśnie. Następnie na opracowane miejsce aplikowane są specjalistyczne preparaty.

Jakie efekty daje leczenie paznokci pourazowych?

Jeśli chodzi o to, jakie efekty daje leczenie paznokci pourazowych, wymienić trzeba przede wszystkim poprawę wyglądu płytki paznokciowej. Staje się równa i zaczyna rosnąć w normalnym tempie, bez nawarstwiania się i tworzenia zgrubień. Łożysko jest znów w stanie odpowiednio odżywiać paznokieć, więc nie ma już szaro-żółtej barwy. Co ważne, wyleczony paznokieć nie jest już podatny w tak dużym stopniu na działanie czynników chorobowych.

Jak przygotować się do zabiegu?

Jeśli chcesz skorzystać z usług podologa, dowiedz się, jak przygotować się do zabiegu. Oczywiście najważniejsza jest higiena. Przed wyjściem z domu umyj dokładnie stopy delikatnym środkiem czyszczącym. Nie mocz ich długo – wpłynie to na miękkość i pulchność skóry i utrudni specjaliście przeprowadzenie zabiegu. Sama okolica paznokcia powinna zostać w miarę nienaruszona. Nie powinieneś samodzielnie próbować wpłynąć na strukturę paznokcia, ponieważ może to dodatkowo utrudnić pracę podologowi. Nie stosuj też kremów czy balsamów, a po myciu włóż czyste skarpetki.

Cena za leczenie paznokci pourazowych w Gdańsku

Jaka jest cena za leczenie paznokci pourazowych w Gdańsku? Wbrew pozorom tego typu zabieg wcale nie jest dużym wydatkiem, zwłaszcza w porównaniu z innymi, bardziej złożonymi procedurami podologicznymi. Oczywiście wszystko zależy od tego, w jakim stanie jest konkretny paznokieć, jednak typowe oczyszczenie paznokcia pourazowego to koszt rozpoczynający się od 129 zł. Do tego należy jednak doliczyć preparaty do stosowania w domu, które mogą wynieść od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, a także kolejne wizyty kontrolne – tu cena to około 109–179zł.