Zabiegi podologiczne

Zabiegi w obrębie całej stopy

Konsultacja podologiczna

Wizyta, na którą zapraszamy pacjentów, których niepokoi wygląd stóp, pojawiają się dolegliwości bólowe na stopach lub zmiany na skórze, bądź paznokciach. Podczas wizyty zbieramy dokładny wywiad podologiczny w celu ustalenia przyczyny dolegliwości z jakimi zgłasza się do nas pacjent. Szukamy najdogodniejszych rozwiązań, tak aby zlikwidować nie tylko objaw, ale przede wszystkim powód konieczności wizyty u podologa. Jeśli jest chęć ze strony pacjenta – już podczas trwania konsultacji możemy przeprowadzić zabieg.
Woman and little girl having appointment with doctor in clinic
Podology treatment. Podiatrist treating toenail fungus. Doctor removes calluses, corns and treats
Close up of doctor doing medical pedicure

Podstawowy zabieg podologiczny

Zabieg, podczas którego zajmiemy się skróceniem i opiłowaniem paznokci, opracowaniem skórek oraz wałów paznokciowych. W następnym kroku skalpelem pozbędziemy się martwego, zrogowaciałego naskórka, czego następstwem jest miękka, elastyczna skóra. W celu uzyskania najlepszego efektu zabiegu na koniec użyjemy peelingu, kremu lub pianki, dobranego do potrzeb skóry.
Zabieg polecany osobom, które chcą zająć się zarówno paznokciami jak i podeszwami stóp, mierzą się z modzelami, odciskami, zrogowaciałym naskórkiem (najczęściej w okolicach pięt, śródstopia, na paluchach), pękającymi piętami.

Pedicure podologiczny

Zabieg, podczas którego zajmiemy się skróceniem i opiłowaniem paznokci, opracowaniem skórek oraz wałów paznokciowych. W następnym kroku frezarką pozbędziemy się martwego, zrogowaciałego naskórka. W celu uzyskania najlepszego efektu zabiegu na koniec użyjemy peelingu, kremu lub pianki, dobranego do potrzeb skóry. Zabieg polecany osobom, które chcą zająć się zarówno paznokciami jak i podeszwami stóp, mierzą się z niewielkimi zrogowaceniami lub suchością skóry.
Beautiful manicure and pedicure.
Attentive medical worker checking nail after procedure

Badanie mykologiczne

Zabieg, podczas którego pobierzemy fragmenty paznokcia lub zeskrobiny naskórka w celu badań w laboratorium. Zabieg całkowicie bezbolesny, nieprzerywający ciągłości naskórka. Zalecany w przypadku podejrzenia grzybicy – aby zakażenie grzybicze wykluczyć lub potwierdzić. Do badania należy odpowiednio się przygotować – nie używać produktów o działaniu przeciwgrzybiczym (miejscowo przez miesiąc, doustnie przez 3 miesiące przed badaniem). Na podstawie wyników badania zalecamy kolejne kroki w terapii zarówno zmian grzybiczych, jaki i bez zakażenia grzybiczego.

Zabiegi w obrębie paznokci

Skrócenie paznokci

Zabieg, podczas którego zajmiemy się skróceniem i opiłowaniem paznokci. Zabieg polecany osobom, które mają wątpliwości związane z prawidłowym obcinaniem paznokci w warunkach domowych, osobom starszym, w przypadku paznokci zgrubiałych, gdy samodzielne skracanie paznokci jest niemożliwe.
Close up of female foot lying on support
Attentive podologist doing medical pedicure for visitor

Skrócenie paznokci i opracowanie wałów paznokciowych

Zabieg, podczas którego zajmiemy się skróceniem i opiłowaniem paznokci oraz opracowaniem skórek i wałów paznokciowych. Zabieg polecany osobom, które mają wątpliwości związane z prawidłowym obcinaniem paznokci w warunkach domowych, osobom starszym, w przypadku paznokci zgrubiałych, gdy samodzielne skracanie paznokci jest niemożliwe oraz osobom, które chcą dodatkowo pozbyć się skórek przy paznokciach.

Opracowanie paznokci zmienionych chorobowo

Zabieg, podczas którego zajmiemy się paznokciami u stóp, które są zgrubiałe, przerośnięte, jest podejrzenie lub występuje zakażenie grzybicze. Polecany osobom, które mierzą się z problemem samodzielnego skracania paznokci, idealny jako uzupełnienie terapii u dermatologa lub zamiast leczenia dermatologicznego. W przypadku zmian grzybiczych, przy użyciu frezarki podologicznej pozbywamy się części paznokcia, które są zajęte infekcją. Jest to zabieg nieinwazyjny, niemalże bezbolesny. Wizytę w gabinecie dopełniają szczegółowe informacje dotyczące pielęgnacji domowej, która może okazać się niezbędna do wyleczenia paznokci.
toenail problems fungus. nail disease.
Podstawowy zabieg podologiczny

Leczenie paznokci pourazowych

Zabieg polecany osobom, u których wystąpił uraz w obrębie paznokci. Mogą to być mikrourazy spowodowane noszeniem ciasnego obuwia, za długich paznokci lub stylizacji lakierem hybrydowym na paznokciach stóp w pełnym obuwiu. Często spotykane u sportowców – piłkarzy, biegaczy, osób grających w koszykówkę, tenis. Tego typu zmianom mogą współtowarzyszyć krwiaki podpaznokciowe. Podczas zabiegu oczyszczamy delikatnie płytkę paznokcia z części, które są odklejone od łożyska (tj. tkanki pod paznokciem), dając możliwość, żeby paznokieć odrastał przyklejony do łożyska. W trakcie wizyty omawiamy przebieg dalszej terapii oraz zasady pielęgnacji domowej.

Usunięcie krwiaka podpaznokciowego

Zabieg, który wykonujemy do 48 godzin po urazie, jaki wystąpił w okolicy paznokcia (jak np. przytrzaśnięcie drzwiami, nadepnięcie na paznokieć). Daje dużą ulgę w przypadku bólu, który jest spowodowany nagromadzeniem krwi pod płytką paznokciową. Polega na odbarczeniu – usunięciu krwi spod paznokcia, co przynosi natychmiastową ulgę. Od razu po wykonanym zabiegu można wrócić do codziennej aktywności.
Leg injury torn nail blood Bruise on toe nail on right foot man
Close up of podiatrist preparing nails for procedure

Opracowanie wrastającego paznokcia

Najczęstszą przyczyną stanu zapalnego oraz bólu w okolicy wałów paznokciowych jest niewłaściwie skrócony paznokieć, lub paznokieć rosnący w taki sposób, że wbija się w tkankę. Zabieg polega na podcięciu klinowym fragmentu paznokcia w celu pozbycia się elementu drażniącego. Przynosi on natychmiastową ulgę. Po usunięciu fragmentu, który drażni, możemy zająć się gojeniem stanu zapalnego. W tym celu odkażamy bolesne miejsce i zakładamy opatrunek – tamponadę. Uczymy również jak tamponadę aplikować samodzielnie w domu oraz omawiamy dalsze kroki terapii.

Tamponada

Zabieg, podczas którego delikatnie oczyszczamy wał paznokciowy, dokładnie odkażamy miejsce stanu zapalnego i zakładamy nowy opatrunek – tamponadę. Wizyty są najczęściej kontynuacją terapii wrastających paznokci w celu obserwacji procesu gojenia.
Competent podologist spraying antibacterial disinfectant on nails
Toenail clamp is mounted on an ingrown toenail

Założenie klamry ortonyksyjnej

Zabieg polegający na założeniu na płytkę paznokciową klamry tytanowej – zabieg całkowicie bezbolesny. Na uprzednio przygotowany paznokcieć naklejamy niewielkiej grubości drut, który będzie stopniowo nadawał oczekiwany przez podologa kształt paznokcia. Polecany osobom, które mierzą się z bólem spowodowanym wrastaniem paznokci, paznokciami zawijającymi się lub wkręcającymi. Po zabiegu można wrócić do codziennych czynności, chodzić w pełnym obuwiu, uprawiać sporty. Jedynym przeciwwskazaniem jest nakładanie stylizacji hybrydowych na paznokieć na czas trwania terapii.
Beautician doing pedicure with gel polish for client

Malowanie paznokci hybrydą

Zabieg podczas którego nałożymy lakier hybrydowy na płytkę paznokciową. Może być to uzupełnienie zabiegu pedicure lub podstawowego zabiegu podologicznego.

Rekonstrukcja paznokcia

Zabieg podczas którego w pierwszym etapie oczyścimy paznokieć, a następnie, używając specjalistycznych produktów wykonamy rekonstrukcję płytki paznokciowej. Tak wykonana rekonstrukcja sprawi, że paznokieć, który jest po urazie, zatrzymany we wzroście będzie wyglądał jak naturalny paznokieć. Jest to rozwiązanie tymczasowe – dające komfort w przypadku, gdy odkrywamy stopy, a paznokieć (najczęściej na paluchu) sięga do połowy oczekiwanej długości.
Close up professional machinery process of a male pedicure at a beauty salon

Zabiegi w obrębie skóry

Usunięcie odcisku

Odcisk to zmiana mechaniczna, powstająca na skutek nadmiernego, miejscowego ucisku stopy na podłoże lub buta na stopę. Zmiana dająca dolegliwości bólowe, utrudniająca codziennie poruszanie się. Zabieg polega na całkowitym, i co bardzo istotne – bezbolesnym usunięciu odcisku. Bezpośrednio po zabiegu można wrócić do codziennej aktywności, jest odczuwalna natychmiastowa ulga. Podczas wizyty dokładnie tłumaczymy skąd wzięła się dana zmiana u pacjenta, szukamy przyczyny oraz znajdujemy najlepsze dla pacjenta rozwiązanie, żeby problem nie powracał.
Woman hands taking off high heel shoes because suffering from feet pain
muscular bearded barefoot sportsman with foot pain on street

Usunięcie/opracowanie modzeli

Modzel to zmiana mechaniczna, mająca podobne podłoże jak odcisk – powstająca na skutek nadmiernego ucisku. Różnica między odciskiem a modzelem to wielkość oraz głębokość martwego naskórka, który uciska na zdrową skórę. Modzel jest zmianą rozleglejszą oraz płytszą, może dawać dolegliwości bólowe lub uczucie pieczenia. Zabieg polega na usunięciu modzela przy użyciu skalpela lub dłutka podologicznego. Całkowicie bezbolesny, różnicę w wyglądzie skóry widać po pierwszym zabiegu.

Opracowanie pękających pięt/rozpadlin

Rozpadliny i pękające pięty to bolesne zmiany powstające na skórze pięt na skutek niewłaściwej pielęgnacji, nadmiernego obciążania pięt podczas chodzenia lub efekt problemów wewnątrz organizmu. Zabieg polega na delikatnym, precyzyjnym opracowaniu pęknięć/rozpadlin w celu uzyskania zdrowej, elastycznej skóry. Na koniec zabiegu nałożymy produkt regenerujący skórę lub specjalistyczny opatrunek.
rough cracked skin on heel of male foot
Girl feet in a white bed in the morning. Enjoy and relax in the morning. Smooth skin on the heels

Usunięcie hiperkeratoz

Hiperkeratozy to zrogowaciały, martwy naskórek, który może gromadzić się na podeszwach i/lub na palcach stóp. Zabieg polega na delikatnym, stopniowym usuwaniu niechcianego naskórka przy pomocy skalpela oraz frezarki podologicznej. Na zakończenie wizyty nakładamy – w zależności od potrzeb – peeling, krem, maść lub pianka pielęgnujące stopy.

Terapia brodawek wirusowych

Brodawki (potocznie kurzajki) są to zmiany, które występują niezależnie od wieku, płci, sposobu życia. Są to zmiany wirusowe, ciężko jednoznacznie określić źródło zarażenia – może to być kontakt bezpośredni z osobą, która jest nosicielem wirusa, lub pośredni przez np. buty, podłogę. Dość często zmiany mylone są z odciskami, ponieważ również dają dolegliwości bólowe i, według osoby niezaznajomionej z tematem mogą wyglądać jak odcisk. Terapia – bo zazwyczaj mówimy o kilku zabiegach – polega na regularnych wizytach w gabinecie, podczas których brodawki są oczyszczane i wykonujemy zabieg elektrokoagulacji lub nakładamy produkt chemiczny – obie te czynności mają na celu skuteczne pozbycie się brodawek.
bare female feet

Umów się na wizytę

Skontaktuj się w wygodny dla Ciebie sposób.