Badanie mykologiczne paznokci

Badanie mykologiczne paznokci – jak się przygotować do wizyty?

Wizyta u podologa najczęściej jest związana z potrzebą konsultacji dolegliwości w obrębie stóp. Jedną z usług dostępnych w gabinecie specjalisty jest badanie mykologiczne. Wyjaśniamy, jak się do niego przygotować i w jaki celu się je przeprowadza.

Na czym polega badanie mykologiczne paznokci?

Badanie mykologiczne paznokci to kluczowy etap diagnostyki w przypadku podejrzenia grzybicy paznokci. Polega ono na pobraniu materiału biologicznego z płytki paznokciowej, zwykle w formie fragmentów paznokcia, zeskrobin spod jego powierzchni lub wydzieliny. Materiał pobierany jest z miejsc najbardziej podejrzanych o infekcję, co zwiększa szanse na wykrycie patogenów.

Tkanki pobrane podczas badania są umieszczane w sterylnym pojemniku, co zapobiega ich zanieczyszczeniu i pozwala na zachowanie ich właściwości diagnostycznych. Następnie próbki są poddawane szczegółowej analizie w laboratorium.

Obecność tych organizmów może być wynikiem nieprawidłowej higieny, nieleczonych schorzeń lub narażenia na kontakt z grzybami. Dodatkowo, sprzyjać temu mogą również obniżona odporność organizmu, nadmierne spożycie cukrów, które tworzą dogodne środowisko dla ich rozwoju, a także podrażnienia skóry, stanowiące wrota dla wszelkiego rodzaju drobnoustrojów. Ryzyko rozwoju mykoorganizmów zwiększa się podczas przebywania na basenach, korzystania z natrysków w siłowniach, szpitalach czy hotelach. Prawdopodobieństwo zarażenia się grzybami atakującymi tkankę skóry i paznokci można zmniejszyć, stosując odpowiednią higienę i zakładając obuwie basenowe. 

Zabieg pobrania materiału jest całkowicie bezbolesny i trwa zaledwie kilka minut. Warto jednak pamiętać, że wiarygodność wyników zależy zarówno od techniki pobrania próbek, jak i od przygotowania pacjenta przed badaniem. Dlatego należy ściśle przestrzegać zaleceń specjalisty, takich jak unikanie stosowania preparatów przeciwgrzybiczych czy lakierów do paznokci przed wizytą.

Jak się przygotować do badania mykologicznego paznokci?

Odpowiednie przygotowanie do badania mykologicznego paznokci jest bardzo ważne dla uzyskania wiarygodnych wyników. Przede wszystkim trzeba zrezygnować z przyjmowania doustnych leków przeciwgrzybiczych. Należy zaniechać ich stosowania nawet na 3 miesiące przed datą planowanej wizyty. 

Podobnie na miesiąc przed zabiegiem trzeba odstawić preparaty stosowane miejscowo na skórę i paznokcie. W dniu badania należy powstrzymać się od mycia zmienionego chorobowo miejsca. Zaleca się założenie wygodnych, świeżych skarpet (np. bawełnianych). Ważne jest, aby nie stosować żadnych lakierów ani preparatów na paznokcie w dniu badania. Dzięki tym środkom przygotowawczym wyniki będą bardziej precyzyjne, co umożliwi skuteczniejsze leczenie.

Co zrobić, gdy podejrzewamy u siebie infekcję grzybiczną w obrębie stóp?

Gdy na skórze stóp, między palcami lub w okolicy paznokci pojawią się niepokojące zmiany, warto przeprowadzić badanie mykologiczne. Jego wynik pomoże jednoznacznie ustalić przyczynę problemu i potwierdzić lub wykluczyć infekcję grzybiczą. Dzięki temu możliwe jest zaplanowanie skutecznej terapii i jej szybkie wdrożenie.

Jeśli zaobserwujesz na stopach zmiany skórne, zapisz się na konsultację podologiczną. Specjalista w czasie wizyty pobierze materiał służący do dalszej diagnozy. Poznanie rodzaju grzyba powodującego grzybicę paznokci pozwoli na szybkie wdrożenie leczenia. Jest to bardzo istotne, gdyż skuteczność terapii jest wyższa w początkowej fazie infekcji. Wczesna interwencja pomaga także zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji na inne paznokcie.

Więcej informacji znajdziesz tutaj: swiatpodologii.pl/badanie-mykologiczne-skory-i-paznokci/