Usuwanie zrogowaceń (hiperkeratoz) na stopach
Nagromadzenie warstwy martwego, zrogowaciałego naskórka powoduje powstawanie zgrubień na stopach. Najczęściej pojawiają się na podeszwach i palcach. Samodzielne usunięcie zrogowaceń jest trudne, a często nawet niemożliwe. Dlatego najlepiej skorzystać z profesjonalnej usługi podologicznej. Sprawdź, na czym polega usuwanie hiperkeratoz!
Czym są zrogowacenia na stopach?
Hiperkeratoza to nadmierne rogowacenie naskórka i nawarstwianie się go na zewnętrznej powierzchni skóry. Warstwa rogowa to miejsce, gdzie nieustannie przebiegają procesy złuszczania. Martwe komórki są na bieżąco usuwane, jednak w określonych warunkach mogą się one nawarstwiać.
Budowa i funkcjonalność komórek skóry w warstwie rogowej
Komórki naskórka w warstwie rogowej są spłaszczone i ułożone blisko siebie. Taka budowa sprzyja kumulowaniu się warstw, co zaburza funkcjonowanie skóry i powoduje niedogodności natury estetycznej, czyli powstanie grubej warstwy naskórka o żółtawym zabarwieniu. Przy dużych zrogowaceniach i hiperkeratozie paznokcia dodatkowo utrudnione może być chodzenie w dopasowanym obuwiu. Dodatkowo skóra z hiperkeratozą ma tendencję do pękania, co może być przyczyną rozwoju stanu zapalnego. Czasami powstają na niej odciski, nagniotki, modzele, a nawet brodawki.
Przyczyny powstawania zrogowaceń na stopach
Chociaż hiperkeratozy na stopach rozwijają się najczęściej wraz z wiekiem, a ich główna przyczyna to mocny nacisk i tarcie, istnieje wiele czynników, które sprzyjają ich pojawieniu się.
Należą do nich nieodpowiednie obuwie, wrodzone lub nabyte zniekształcenia palców stóp, a także urazy. Bardziej narażone na zrogowacenie na stopach są osoby otyłe, nieprzestrzegające zasad higieny lub prawidłowej pielęgnacji tego obszaru ciała. Hiperkeratozy częściej pojawiają się u alergików i osób z zaburzeniami hormonalnymi.
Zrogowacenia na stopach mogą też być wynikiem źle zbilansowanej diety. Niedobory niektórych witamin i składników mineralnych sprzyjają powstawaniu zaburzeń w funkcjonowaniu skóry.
Czynniki drażniące i wysuszające skórę takie jak detergenty i peelingi mechaniczne takie jak tarki i pumeksy używane zbyt często lub nieumiejętnie zaburzają naturalne procesy zachodzące w skórze.
Jak przebiega leczenie hiperkeratoz na stopach?
Profesjonalne leczenie zrogowaceń to przede wszystkim ich mechaniczne usunięcie przy pomocy skalpela i specjalnej frezarki podologicznej. W ten sposób można opracować skórę stóp, by pozbyć się warstwy nagromadzonych martwych komórek i przywrócić jej równowagę. Podobnie wygląda usuwanie hiperkeratozy paznokcia.
Leczenie polega też na odpowiednio prowadzonej pielęgnacji miejsca po zabiegu. Skórę stóp należy smarować kosmetykami podologicznymi do stóp ze zrogowaceniami. Warto też unikać niewygodnego obuwia i pamiętać o prawidłowej higienie.
Usuwanie zrogowaceń w Świecie Podologii
W gabinecie Świat Podologii zrogowacenia usuwane są stopniowo w trakcie wizyty trwającej średnio 45 minut. Najpierw za pomocą skalpela wycinana jest twarda warstwa zewnętrzna. Z uwagi na fakt, iż zrogowacenie złożone jest z martwych komórek naskórka, jest to całkowicie bezbolesne. W kolejnym kroku do zlikwidowania kolejnych warstw i wygładzenia powierzchni używana jest frezarka.
Aby zmiękczyć naskórek, ukoić go i utrzymać pożądany efekt miękkiej i elastycznej skóry, na zakończenie zabiegu na skórę stóp aplikowany jest delikatny peeling podologiczny, krem do stóp, maść lub pianka. Nasi specjaliści podpowiadają pacjentom, jak dbać o skórę stóp, by uniknąć problemu zrogowaceń w przyszłości.
Jak przygotować się do zabiegu usunięcia zrogowaceń?
Prawidłowa higiena przed usuwaniem zrogowacenia na stopach, założenie świeżych bawełnianych skarpet i wygodnego obuwia to podstawowy sposób na przygotowanie się do zabiegu. Jeśli powodem wizyty u podologa jest hiperkeratoza paznokcia, należy zadbać o to, by paznokcie u stóp nie były pomalowane.
Cena za usuwanie zrogowaceń w Gdańsku
Zabieg profesjonalnego usuwania zrogowaceń na stopach przeprowadzony w klinice Świat Podologii w Gdańsku kosztuje 149 zł. W cenę usługi wliczone jest opracowanie zmiany skórnej oraz aplikacja preparatu pielęgnacyjnego przeznaczonego do stosowania na skórę stóp. Podczas zabiegu używane są narzędzia jednorazowe i sterylne, by zapewnić pacjentom bezpieczeństwo i komfort.
Zaufaj specjalistom z dziedziny podologii, którzy pomogą Ci odzyskać piękne stopy bez zrogowaceń. Pamiętaj też o zdrowych nawykach związanych z doborem obuwia i skarpet oraz pielęgnacją stóp, by uniknąć pojawiania się zrogowaceń w przyszłości.