Usunięcie krwiaka podpaznokciowego
Usunięcie krwiaka podpaznokciowego to jeden z zabiegów przeprowadzanych w gabinecie podologa. Choć zwykle sam krwiak nie jest groźny, zwykle wiąże się z nieprzyjemnymi dolegliwościami. Usunięcie krwiaka z okolicy paznokcia to skuteczny sposób na uniknięcie dyskomfortu. Podpowiadamy, jak przebiega zabieg i jak się do niego przygotować.
Czym jest krwiak podpaznokciowy?
Krwiak lub siniak podpaznokciowy to krew zgromadzona pod płytką paznokciową palca stopy, lub dłoni. Najczęściej powstaje w wyniku urazu mechanicznego – uderzenia lub przygniecenia. Może też być efektem długotrwałego ucisku na palec. Powoduje to wylew krwi z naczyń krwionośnych znajdujących się pod paznokciem. Krwiak podpaznokciowy jest widoczny pod płytką paznokciową, co wpływa na jej wygląd.
Powoduje ucisk na otaczające tkanki, co może wywoływać ból.
Czasem można się spotkać z krwiakiem podpaznokciowym, którego nie da się jednoznacznie powiązać z urazem. Takie sytuacje wymagają obserwacji w kierunku schorzeń paznokcia.
Dlaczego warto zdecydować się na usunięcie krwiaka?
Doświadczenie urazu, którego następstwem jest pojawienie się krwiaka podpaznokciowego, powinno skłonić do obserwacji tego miejsca. Warto odciążyć kończynę i zastosować chłodny kompres. Jednak takie domowe sposoby nie wpłyną na szybsze pozbycie się krwiaka. Ból oraz obrzęk mogą utrudnić poruszanie się, gdy siniak występuje na stopie. Gdy krwiak wytworzył się na palcu dłoni, częściowo ogranicza możliwość komfortowego używania ręki. Wpływa też na estetykę paznokcia. W skrajnych przypadkach duży obrzęk może prowadzić do oddzielenia się paznokcia od łożyska.
Szybkie wykonanie drenażu i usunięcie zgromadzonej pod paznokciem krwi przyniesie natychmiastową ulgę. Zmniejsza też ryzyko ewentualnych następstw obrzęku. Usunięcie krwiaka podpaznokciowego jest sposobem na przywrócenie komfortu i uniknięcie nieprzyjemnych dolegliwości.
Jak przebiega usunięcie krwiaka podpaznokciowego?
Zabieg usunięcia krwiaka podpaznokciowego polega na odbarczeniu, czyli usunięciu zgromadzonej krwi. To postępowanie ma na celu zmniejszenie ciśnienia, które wywierane jest na sąsiadujące tkanki. Procedurę wykonuje podolog, który po dezynfekcji paznokcia przebija płytkę, co pozwala na ewakuację krwi. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i nie wymaga znieczulenia. Zaraz po jego zakończeniu pacjent może powrócić normalnej aktywności.
Jak przygotować się do zabiegu?
Przed wizytą u podologa warto postarać się nie nadwyrężać kończyny. Na zabieg należy umówić się nie później niż 48 godzin po doświadczeniu urazu, który był powodem pojawienia się krwiaka. Bezpośrednio przed spotkaniem trzeba dokładnie umyć stopę lub dłoń przy użyciu ciepłej wody i delikatnego mydła. Nie należy samodzielnie manipulować przy paznokciu ani nie smarować palca kremem lub maścią. Na stopę należy założyć czystą skarpetkę i wygodne obuwie.
Cena za usunięcie krwiaka podpaznokciowego w Gdańsku
W klinikach zlokalizowanych na terenie Gdańska cena za zabieg usunięcia krwiaka podpaznokciowego wynosi 109 zł. Nie jest to duży koszt, a przeprowadzenie procedury daje natychmiastową ulgę i pomaga zabezpieczyć się przed ewentualnymi konsekwencjami obecności siniaka. Zabieg nie trwa długo i pomaga szybko odczuć ulgę.
Zdecyduj się na tą usunięcie krwiaka podpaznokciowego, by szybko uśmierzyć ból i zmniejszyć nacisk na otaczające tkanki. Często wykonuje się ten zabieg jako element postępowania po urazach palców stóp i dłoni. Odprowadzenie zgromadzonej pod paznokciem krwi przywraca pacjentowi komfort i uwalnia od nieprzyjemnych dolegliwości.
ZAPRASZAMY!