Badanie mykologiczne skóry i paznokci

Badanie mykologiczne jest zalecane przez naszych specjalistów w przypadku podejrzenia, że pacjent lub pacjentka może borykać się z zakażeniem grzybiczym skóry bądź paznokci. Zabieg wykonujemy w naszym centrum podologicznym w Gdańsku. Sprawdź już teraz, co warto wiedzieć przed badaniem, aby uzyskać rzetelny i wiarygodny wynik oraz przekonaj się, jaka jest cena za badanie mykologiczne. Zapisz się na wizytę do naszego podologa, a nasi specjaliści doradzą Ci, kiedy należy poddać się zabiegowi mykologicznemu. Masz jeszcze inne pytania? Zapraszamy do kontaktu!

badanie mykologiczne paznokci

Czym jest badanie mykologiczne?

Badanie mykologiczne skóry i paznokci jest niezbędnym zabiegiem, które pozwala na rozpoznanie lub wykluczenie zakażenia grzybiczego.

Zabieg jest laboratoryjną procedurą diagnostyczną, uznawaną za podstawę do prawidłowego rozpoznania, a następnie rozpoczęcia odpowiedniego leczenia grzybicy m.in. paznokci i skóry. Pozwala na dobranie takich leków, które umożliwiają usunięcie konkretnego rodzaju grzyba.

Badanie mykologiczne uznawane jest za wiarygodną metodę walki z chorobą cywilizacyjną, za jaką uznaje się obecnie grzybicę.

Jak przebiega badanie mykologiczne?

Badanie mykologiczne paznokci polega na pobraniu fragmentu paznokcia lub zeskrobiny naskórka. Stosowane także podczas podejrzenia grzybicy stóp, owłosionej skóry głowy, skóry gładkiej, pochwy i sromu oraz grzybiczego zapalenia płuc. Badanie wymaga pobrania adekwatnego rodzaju materiału, takiego jak np. łusek naskórkowych, włosów, wymazu z błony śluzowej czy ropy.

W naszym centrum podologicznym w mieście Gdańsk przeprowadzamy badania, służące do diagnostyki grzybicy skóry i paznokci.
Po zebraniu potrzebnego materiału przekazujemy go do laboratorium. Podczas zabiegu nie dochodzi do przerwania ciągłości naskórka. Dlatego też należy podkreślić, że badanie jest całkowicie bezbolesne.

Kiedy wykonuje się badanie mykologiczne?

Nasze centrum podologiczne cieszy się uznaniem i zaufaniem pacjentów. Zasłużyliśmy na taką opinię właśnie dzięki temu, że nasze metody leczenia charakteryzują się bardzo dużą skutecznością. Istotny wpływ mają na to następujące czynniki – doświadczona i wykwalifikowana kadra oraz indywidualne dopasowywanie planu leczenia do każdego pacjenta.

W przypadku podejrzenia grzybicy niezbędnym czynnikiem, który zwiększa skuteczność leczenia, jest właśnie badanie mykologiczne paznokcia.
Kiedy nasi specjaliści polecają wykonanie tego zabiegu? Gdy dochodzi do występowania charakterystycznych dla infekcji grzybiczej objawów, takich jak:

● przebarwienia na paznokciu – białe, żółte, brązowe, a nawet czarne;
● zmiany struktury czy wyglądu paznokci – pofałdowanie, zgrubienie lub odkształcenie paznokcia;
● zwiększona kruchość paznokcia;
● występowanie nieprzyjemnego zapachu;
● utrata przejrzystości płytki paznokcia;
● często występujące urazy związane z osłabieniem paznokcia;
● oddzielenie płytki paznokcia od łożyska;
● zaczerwienienie;
● świąd;
● pieczenie, a nawet ból wokół paznokcia.

W przypadku grzybicy skóry występują nieco inne objawy, takie jak świąd, przesuszenie skóry, pieczenie, nieprzyjemny zapach czy łuszczenie się skóry.

mykologiczne badanie stóp
badanie paznokci

Badanie mykologiczne – jak się przygotować?

Badanie mykologiczne paznokcia wymaga odpowiedniego przygotowania. Na pierwszej wizycie u jednego z naszych podologów na pewno uzyskasz szczegółową instrukcję, jak przygotować się do badania mykologicznego.
Najważniejsze jest to, aby nie aplikować przed zabiegiem preparatów o działaniu przeciwgrzybiczym. W przypadku środków stosowanych miejscowo należy odłożyć je na miesiąc przed badaniem. Leki doustne trzeba odłożyć na 3 miesiące przed badaniem, aby zapewnić wiarygodny wynik. Najlepiej też nie obcinać paznokci na tydzień przed badaniem oraz koniecznie nie malować ich lakierem ani odżywką.

Gdzie zrobić badanie mykologiczne skóry i paznokci?


Badanie mykologiczne skóry i paznokci wykonywane jest w naszym centrum podologicznym w Gdańsku. Nasze gabinety zostały wyposażone w nowoczesne urządzenia, przy pomocy których możemy sprawnie i całkowicie bezboleśnie przeprowadzić zabieg. Przygotowywane przez nas wyniki badań są wiarygodne i realizowane w krótkim czasie.

Cena za badanie mykologiczne w Gdańsku

Zaufaj naszym specjalistom i zapisz się na badanie mykologiczne. Cena, jaką trzeba zapłacić za taki zabieg to 139 zł. Wysoka jakość usług, korzystna cena i sprawna realizacja – to częste powody, które skłaniają naszych pacjentów do skorzystania z usług naszego centrum podologicznego.

Chcesz szybko pozbyć się grzybicy paznokcia? Masz dosyć leczenia objawowego, choć wcale nie masz pewności, jakie naprawdę jest źródło Twoich dolegliwości? Już teraz umów się na badanie mykologiczne w naszym centrum podologicznym! Gdy otrzymasz wyniki badania, nasi specjaliści ułożą dla Ciebie plan leczenia dopasowany do potrzeb.

Zapraszamy!