Leczenie wrastających paznokci

Wrastający paznokieć to problem, który powoduje ból, dyskomfort, a nawet może doprowadzić do powstania ropnia i infekcji. Leczenie wrastających paznokci polega nie tylko na dostosowaniu bocznego wału paznokcia w taki sposób, aby nie wrastał ponownie w przyszłości, ale przede wszystkim zmianie kształtu paznokcia. Zaufaj naszym podologom i powierz nam usunięcie dyskomfortu, który może negatywnie wpływać na codzienne funkcjonowanie, a nawet na Twój stan zdrowia.

leczenie wrastających paznokci

Czym jest wrastający paznokieć i jak się objawia?

Nie bagatelizuj wrastającego paznokcia – najlepiej zareaguj, jak najszybciej, zanim dyskomfort przerodzi się w ból, a później w stan zapalny oraz w problemy z chodzeniem.

Pierwszym symptomem może być delikatny ucisk w okolicy wałów paznokciowych. Jeszcze jednym ważnym objawem, na który trzeba zwrócić uwagę, jest zaczerwienienie wokół paznokcia. Po kilku dniach lub tygodniach ucisk może przerodzić się w coraz większy dyskomfort, a ostatecznie w dolegliwości bólowe. Na tym etapie dochodzi do przerwania ciągłości naskórka i stopniowo coraz większego powiększania się rany i powstania wysięku. Gdy dojdzie do rozwoju infekcji bakteryjnej, pojawia się także ropa.

Kiedy warto udać się na wizytę do naszych podologów?

Najlepiej już na etapie ucisku i zaczerwienienia. Dzięki temu usuwanie wrastających paznokci będzie łatwiejsze i szybsze.

Przyczyny wrastających paznokci

Skąd właściwie bierze się problem z wrastającymi paznokciami? Oto najczęstsze przyczyny:

  • niewłaściwe obcinanie paznokcia – nadmierne wycinanie kątów paznokcia, np. na okrągło;
  • liczne otarcia i urazy – to częsty problem u sportowców;
  • nieprawidłowa motoryka chodu – wynika to z wady postawy, płaskostopia czy też z nieodpowiednie układania stóp podczas chodzenia;
  • wielogodzinne noszenie źle dopasowanego obuwia;
  • predyspozycje genetyczne;
  • nieprawidłowe nawyki higieniczne;
  • nagły przyrost masy ciała, np. w ciąży;
  • choroby współistniejące, np. cukrzyca, otyłość czy choroby układu krążenia.

Jak przebiega leczenie i usuwanie wrastających paznokci?

Gdy zaczniesz dostrzegać u siebie problem z wrastającym paznokciem, skorzystaj z usług naszych podologów.

Jak wygląda u nas leczenie wrastających paznokci?

Podolog może zdecydować się na dwie metody: tamponadę albo klamrowanie. Po szczegółowym wywiadzie i analizie stanu paznokcia podolog może uznać także, że konieczne jest podcięcie fragmentu paznokcia. Leczenie ma za zadanie zlikwidować stan zapalny, dyskomfort bólowy, a także trwale zredukować szerokość paznokcia oraz zmienić kierunek wzrostu płytki paznokcia. Dzięki temu problem nie powróci w przyszłości.

Na czas trwania zabiegu wpływa poziom zaawansowania problemu oraz metoda zastosowana przez specjalistę. Średni czas trwania zabiegu to 30 min.

Gdy skorzystasz z usług naszych podologów w Gdańsku, pozbędziesz się bólu, a także zachowasz ponad 80% paznokcia, gdyż usunięty zostanie jedynie niewielki fragment, który stał się przyczyną problemu.

wrastający paznokieć

Jak przygotować się do zabiegu?

Prawidłowo przygotowana skóra do zabiegu powinna być odświeżona i odpowiednio zdezynfekowana. Najlepiej, aby pacjent umył stopy przy pomocy mydła antyseptycznego.

Specjalista wykonuje często sondowanie, czyli wykorzystuje sterylną sondę, aby usunąć różnego rodzaju zrogowacenia i hiperkeratozy.

Usunięcie wrastającego paznokcia wymaga odstawienia na 10 dni przed zabiegiem preparatów, które wpływają na krzepnięcie krwi. Poza tym konieczne jest również zdjęcie biżuterii oraz oczywiście usunięcie lakieru z paznokci.

Tamponada — opatrunek na wrastający paznokieć

Tamponada to najpopularniejszy zabieg wybierany przy leczeniu wrastającego paznokcia. Stosowany w przypadku wystąpienia stanu ropnego zapalnego.

Jak wygląda taki zabieg?

Nasi podolodzy podczas zabiegu umieszczają w wale okołopaznokciowym specjalny opatrunek nasączony preparatem o działaniu przeciwzapalnym. Takie działanie przynosi natychmiastowe uczucie ulgi, a stan zapalny zostaje stopniowo zmniejszony. Tamponada jest uznawana za skuteczny sposób przeciwdziałania wrastania paznokcia i może być stosowany zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.

Leczenie wrastających paznokci w Gdańsku

Nie pozwól, aby wrastający paznokieć wpłynął na Twoje codzienne funkcjonowanie. Odwiedź naszą placówkę w Gdańsku i skorzystaj z usług naszych doświadczonych podologów.