Leczenie pękających pięt i rozpadlin

Pękające pięty i rozpadliny nie tylko stanowią defekt estetyczny, ale również problem natury zdrowotnej, ponieważ utrudniają swobodne poruszanie. Nasze stopy każdego dnia wykonują ciężką pracę, dlatego warto o nie odpowiednio zadbać. Najlepiej postawić na systematyczną pielęgnację i regularne zabiegi podologiczne, aby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości. Co zrobić, gdy stan stóp ulegnie pogorszeniu? Jak wygląda leczenie pękających pięt i rozpadlin?

Leczenie pękających pięt

Czym są pękające pięty i rozpadliny?

Mianem rozpadlin określa się linearne ubytki, które zazwyczaj pojawiają się na piętach, gdyż te są najbardziej obciążone podczas chodzenia. Skóra w wyniku poruszania się i nacisku na podłoże, ulega zgrubieniu i nadmiernej keratynizacji. Spadek elastyczności sprawia, że zaczyna pękać, niekiedy tak mocno, że pojawiają się krwawienia. Uszkodzona zewnętrzna powłoka ciała stanowi otwarte wrota dla mikroorganizmów potencjalnie chorobotwórczych.

Pękające pięty i rozpadliny to nie tylko defekt natury kosmetycznej, który nas krępuje i zniechęca do noszenia odkrytego obuwia, to również poważny problem zdrowotny. Ból, który mu towarzyszy, nierzadko utrudnia swobodne poruszanie. Wymaga interwencji doświadczonego podologa, a w niektórych przypadkach także lekarza.

Jak przebiega leczenie pękających pięt i rozpadlin?

Rozpadliny i pękające pięty to problem, z którym warto zgłosić się do specjalisty. Nie należy działać na własną rękę, bo można tylko pogorszyć stan skóry.

W walce z wyżej wspomnianymi przypadłościami pomaga podolog. Podczas pierwszej wizyty przygląda się im dokładnie i przeprowadza wywiad z klientem. Jeśli uzna, że rozpadliny wynikają z grzybicy, cukrzycy lub łuszczycy, skieruje Cię do lekarza. Trzeba bowiem podjąć stosowną kurację, aby zahamować postęp choroby.

Ponadto leczenie pękających pięt i rozpadlin obejmuje terapię podologiczną. Kuracja składa się z zabiegów, które pozwalają usunąć zmiany ze stóp, zdezynfekować je i nawilżyć. Podolog może też zalecić stosowanie odpowiednich kosmetyków w warunkach domowych. Niekiedy w celu odciążenia pięt rekomenduje się noszenie ortez.

Przyczyny pękania skóry na piętach

Zastanawiasz się, dlaczego skóra na piętach pęka i pojawiają się rozpadliny? Przyczyniają się do tego czynniki takie jak:

  • nadmierne obciążenie stóp podczas chodzenia, które wynika m.in. z nadwagi,
  • źle dobrane obuwie, które nie amortyzuje stóp w należyty sposób. Warto upewnić się, czy buty nie mają zbyt twardej podeszwy,
  • źle dobrana pielęgnacja stóp lub jej brak. Niektóre osoby nie stosują żadnych kosmetyków o działaniu nawilżającym i natłuszczającym. Przypominają sobie o nich, gdy stan stóp ulega gwałtownemu pogorszeniu. Pękającym piętom i rozpadlinom sprzyja też stosowanie skarpetek złuszczających i agresywne usuwanie martwego naskórka pumeksem,
  • noszenie syntetycznych skarpet, lepiej zastąpić je bawełnianymi, wełnianymi lub bambusowymi,
  • zaburzenia wewnątrz organizmu takie jak cukrzyca, grzybica i łuszczyca, które wymagają podjęcia odpowiedniego leczenia.

 

128702

Bezbolesne usuwanie rozpadlin

Usuwanie rozpadlin jest zabiegiem bezbolesnym. Składa się z kilku etapów.
1. Użycie sprayu podologicznego, który zawiera substancje odpowiedzialne za zmiękczenie martwego naskórka.
2. Opracowanie zmian na piętach – pęknięć i rozpadlin. Do tego celu używa się skalpela i dłuta.
3. Wygładzenie stóp za pomocą specjalistycznego urządzenia, jakim jest frezarka.
4. Nałożenie profesjonalnych preparatów podologicznych, które regenerują skórę lub specjalistycznego opatrunku.

Jak przygotować się do zabiegu?

Przed zabiegiem podologicznym, który ma na celu usunąć rozpadliny, zaleca się, aby:

  • nie stosować kąpieli zmiękczających stopy,
  • nie używać skarpetek złuszczających,
  • nie korzystać z pumeksu,
  • nie nakładać żadnych preparatów aptecznych na skórę stóp.

Opracowanie pękających pięt i rozpadlin w Gdańsku – cena

Zabieg opracowania pękających pięt w naszej klinice podologicznej to koszt 159 złotych.

Kolejna wizyta, w ramach kontynuacji terapii (do 5 tygodni), to koszt 139 złotych. Z kolei za wizytę, na której podolog opracuje rozpadliny, nasi pacjenci zapłacą 169 złotych, a za kolejny zabieg wykonany do 5 tygodni po pierwszym – 159 złotych.

Zapraszamy!