Wszelkie zmiany dermatologiczne w obrębie stóp to często spotykany problem medyczny. Mogą powodować dyskomfort lub ból, stanowią też pewnego rodzaju mankament estetyczny. Do najczęściej spotykanych zmian skórnych na stopach zalicza się odciski oraz brodawki wirusowe nazywane kurzajkami. Zobacz, jak je odróżnić!,
Brodawka wirusowa na stopie – charakterystyka
Kurzajka, czyli brodawka wirusowa, to niewielka, okrągła zmiana skórna. Ma charakterystyczny wygląd. Kurzajki mają nierówną, chropowatą strukturę, ciemniejszy rdzeń i jasną, twardą otoczkę. Ich obecność wpływa na kształt linii znajdujących się na powierzchni skóry stopy.
Brodawki wirusowe wywoływane są przez wirusy brodawczaka ludzkiego, m.in.: HPV-1 lub HPV-2. Pierwszy z nich powoduje występowanie postaci głębokiej kurzajki. Charakteryzuje się ona grudkowatą powierzchnią o nieregularnym zarysie. Dodatkowo w obrębie zmiany występują ciemniejsze kropki. Często towarzyszy im ból. Brodawki wirusowe mozaikowe wywoływane są przez wirus HPV-2. Charakteryzują się grupowym występowaniem. Rzadziej powodują dolegliwości bólowe.
Kurzajki najczęściej pojawiają się na skórze osób z osłabionym lub niedojrzałym systemem immunologicznym. Wirus brodawczaka ludzkiego przenosi się poprzez kontakt z nosicielem lub powierzchnią, na której znajdują się wirusy. Najczęściej można zarazić się nim na basenie, w hotelu itd.
Wygląd i przyczyny powstawania odcisków na stopach
Odciski mają kolor zbliżony do koloru skóry, często są spore. To stwardniała skóra z normalnym przebiegiem linii znajdujących się na podeszwie stopy.
Odciski powstają w wyniku częstego ucisku i tarcia. Organizm produkuje wtedy keratynę, by dostosować się do intensywnych bodźców zewnętrznych, np. do ucisku mającego miejsce podczas chodzenia w niedopasowanym ciasnym obuwiu.
Na odciski są szczególnie narażone osoby z większą masą ciała (ze względu na większy nacisk na stopy), pacjenci z wadami i deformacjami stóp oraz seniorzy. Odciski pojawiają się częściej u osób, które dużo chodzą lub stoją.
Leczenie zmian skórnych na stopach
Sposób leczenia zmian na skórze stóp zależy od rodzaju tych zmian. Dużą skuteczność w zwalczaniu odcisków wykazują metody mechaniczne z użyciem frezów, dłuta i skalpela.
W celu usunięcia brodawek wirusowych stosuje się wiele skutecznych metod. Leczenie keratolityczne z użyciem kwasów delikatnie złuszcza naskórek i usuwa zmianę skórną. Innym sposobem jest wycięcie kurzajek za pomocą narzędzi ręcznych. Polecane są również laseroterapia, krioterapia i elektrokoagulacja. Inne sposoby na pozbycie się zmian wirusowych to m.in. metoda fotodynamiczna, leczenie immunomodulujące i metoda SWIFT.
Jak uniknąć pojawienia się zmian dermatologicznych na skórze stóp?
Prawidłowe nawyki higieniczne mogą zmniejszyć ryzyko zarażenia się brodawką wirusową. Utrzymywanie higieny ciała, zakładanie klapków pod prysznic (zwłaszcza w miejscach takich jak szpitale, hotele, obiekty rekreacyjne itd.) i na basen, unikanie noszenia cudzego obuwia pomagają uchronić się przed pojawieniem się kurzajki na stopie.
Długotrwały ucisk i tarcie skóry to czynniki sprzyjające ich pojawieniu się na stopach. Dlatego, aby uniknąć odcisków, warto zadbać o komfortowe buty i skarpetki. Należy też unikać długotrwałego chodzenia lub stania oraz regularnie dbać o stopy, czyli stosować peelingi mechaniczne i kremy zmiękczające skórę przeznaczone do pielęgnacji do stóp. Warto też dbać o odpowiednią masę ciała i ruch, a także zwracać uwagę na długość paznokci.
Kurzajki, czyli brodawki wirusowe, to zmiany na skórze stóp spowodowane infekcją wirusową. Z kolei odciski to zgrubiała warstwa skóry, która wynika z długotrwałego ucisku lub tarcia. W obu przypadkach warto unikać czynników sprzyjających pojawieniu się tych zmian. Pamiętaj o profilaktyce – dbaj o higienę, wygodne obuwie i pielęgnację stóp. Dzięki temu zmniejszysz prawdopodobieństwo wystąpienia kurzajek i odcisków.
Skorzystaj z usług Centrum Podologicznego i ciesz się zdrowymi, zadbanymi stopami każdego dnia!
Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://swiatpodologii.pl/usuwanie-brodawek-kurzajek/https://swiatpodologii.pl